MISZ-MASZ, Moda

MORZE PLAŻA SOPOT

Witajcie Kochani…
Ostatni weekend spędziłam nad morzem. Towarzyszyła mi piękna, słoneczna pogoda z stopniowo nasilającym się wiatrem. Jednak fakt ten nie zniechęcał do plażowania. Sopot to piękne miasteczko, które zaskoczyło mnie swoją elegancją, przepięknymi uliczkami, czystą plażą z molo oraz gwarem kawiarenek. Choć spacerując główną ulicą od molo można żartobliwie porównać je do Krupówek. 

Parę słów o Sopocie:

“Pierwsza wzmianka o Sopocie pochodzi z 1283 r., kiedy to małą wioskę rybacką o tej nazwie, książe pomorski Mściwój II podarował cystersom oliwskim. To oni zarządzali tymi terenami przez prawie 500 lat. Już od połowy XVI w. bogaci patrycjusze gdańscy i dyplomaci obcych państw zaczęli budować w Sopocie swoje letnie rezydencje. W tym też czasie pojawiły się pierwsze próby organizowania specjalnych miejsc do kąpieli morskich. Po I rozbiorze Polski w 1772 r. Sopot przeszedł w ręce pruskie. Po klęsce Napoleona w Rosji i odwrocie armii francuskiej spod Moskwy, w Gdańsku osiedlił się francuski chirurg wojskowy major Jan Jerzy Haffner, który kupił tu kawałek ziemi i w 1823 r. wybudował zakład kąpielowy (łazienki). Rok później za jego sprawą powstał tu pierwszy Dom Zdrojowy. Następnie dzięki aktywności Haffnera założono okoliczny park (istniejący do dziś), wytyczono ścieżki spacerowe i zbudowano pierwsze molo. Do Sopotu zaczęli przybywać pierwsi kuracjusze, a miejscowość uznana została za kąpielisko. Po uruchomieniu w 1870 r. połączenia kolejowego Koszalina z Gdańskiem i Warszawą, na trasie którego znalazł się Sopot, nastąpił szybki rozwój miejscowości. W 1901 r. Sopot otrzymał prawa miejskie, kurort powoli stawał się bardzo modnym miejscem w Europie – nazywano go Riwierą Północy. W 1909 r. rozpoczęła swoją działalność Opera Leśna. Traktat Wersalski włączył tereny Sopotu w skład Wolnego Miasta Gdańska. W 1920 r. założono w mieście kasyno, a w 1927 r. oddany do użytku został Grand Hotel. Drewniane molo przedłużono do obecnej długości 511,5 m.
Po II wojnie światowej w 1945 r. Sopot został włączony do Polski, zaś pozostającą jeszcze w mieście ludność niemiecką wysiedlono, a ich miejsce zajęli Polacy z Kresów Wschodnich. W 1961 r. miasto ponownie zyskało rozgłos, kiedy zorganizowano tu I Międzynarodowy Festiwal Piosenki. W 2001 r. Sopot obchodził uroczystości 100-lecia nadania praw miejskich.”

Źródło: http://www.miasto.sopot.pl/strona/historia_miasta#historia_miasta 

 

STYLIZACJA: SPODENKI – TUTAJ  /  KOSZULKA – HOUSE  /  SANDAŁKI – RESERVED

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 15 16 17